KüreselSektörel

Fidye tuzağına düşüren sebepleri bulmak için simülatörlü deney

Siber suçlular, sosyal mühendislik kullanarak son kullanıcıları kandırıyor ve bu sayede indirdikleri zararlı yazılım tüm verilerini şifreleyerek ulaşılamaz hale getiriyor. Kullanıcılardan tekrar verilerine ulaşabilmeleri içinse ‘fidye’ isteniyor.

İnternet kullanıcıları fidye yazılımlar ve oltalama amaçlı emaillere ilişkin, gün geçtikçe daha fazla bilinç sahibi olsa da, halen pek çok kullanıcı çok farklı sebeplerle fidye yazılımcılarının tuzağına düşebiliyor.

İLGİLİ HABER >> OLTALAMA SALDIRILARININ YENİ ‘OLTA’SI: OFFICE BELGELERİ

Bilişim güvenlik şirketi PhishMe, kullanıcıların yazılımcıların eline düşmelerine sebep olan eğilimi ölçmek için bir deney gerçekleştirdi. Deneyde, hackerların kullandığı tekniklerle simülatör bulut hizmet oluşturup kullanıcılara sahte mesajlar yolladı. Sonrasında ise hangi kullanıcıların bu mesajlara bağlı içerikleri indirdikleri gözlemlendi.

Bu alıştırmanın hangi çalışanın fidye yazılımların kurbanı olabileceğini tanımladığını söyleyen şirket direktörü Jim Hansen, bu sayede IT firmalarının hangi noktaya odaklanacaklarını daha iyi kavradıklarını açıkladı.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu