KüreselSektörel

Ddos saldırıları şirketlere görünenden daha fazla zarar veriyor

Yapılan son araştırmaya göre, Ddos saldırılarının verdiği zararın sadece finansal olmadığı ortaya çıktı. Kaspersky Lab ve B2B International tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, bu saldırılar, şirketlerin müşterileri ile olan ilişkilerine de zarar veriyor. 5 binden fazla şirketin katıldığı anketin sonuçlarına göre, Ddos saldırısına maruz kalan şirketlerin yüzde 37’sinin kurumsal itibarı zarar görüyor ve bu da müşterilerinin duyduğu güveni kaybetmelerine sebep oluyor.

Bununla beraber, müşteri güveninin azalması ve itibar kaybı, bu şirketlerin Ddos saldırılarından korkma sebeplerinin yüzde 39’luk bir dilimini oluşturuyor. Yani şirketler için bu durum saldırılardan korunma ve zararın telafi edilmesi için gereken maliyetten (yüzde 28) ve sistemin çevrimdışı olduğu sürede kaybedilen iş ve kârdan (yüzde 26) daha büyük bir öneme sahip.

İLGİLİ HABER >> BANKALARI EN ÇOK DDOS SALDIRILARI VURUYOR

Anket sonuçlarına göre, Ddos saldırıları yüzünden şirketlerin yarısından fazlası önemli şirket bilgilerini (yüzde 57) ya da kritik bilgilere olan ulaşımlarını (yüzde 56) kaybetmişler. Katılımcı şirketlerin yüzde 42’si bu saldırıların ticari işlevlerini etkilediğini belirtmiş.

Araştırma sonuçları, bu tip siber saldırıların diğer zararlarına da vurgu yapıyor. Örneğin, katılımcı şirketlerin yüzde 33’ü Ddos saldırılarından sonra kredi notlarının etkilendiğini ve yüzde 35’i ise bu saldırılardan sonra sigorta primlerinin arttığını söylemiş.

İLGİLİ HABER DDOS SALDIRILARI YÜZDE 180 ARTTI

Kaspersky Lab’da Ddos Korunma Direktörü olarak çalışan Evgeny Vigovsky, “Günümüzde en yaygın siber suçlardan birisi Ddos saldırılardır. Bu saldırıyı gerçekleştiren kişiler maksimum maddi zararı verebilmek için doğru zamanı beklerler. Araştırmalarımıza göre, bu saldırının görünürlüğü çok yüksek olduğu için, şirketlerin itibarı ve müşterileri için kritik olan güvenilirlikleri doğrudan tehlike altına girmiş oluyor. Şirketin büyüklüğüne bağlı olarak online kaynaklara yapılan Ddos saldırılarının verdiği zarar 53 bin dolar ile 417 bin dolar arasında değişiyor. Ancak en büyük tehlike kurumsal itibar. Çok geç olmadan, şirketlerin Ddos saldırılarından daha az zararla çıkmak için önlem almaları gerekiyor” dedi.

Şirketlerin bir adım önde olması için, Kaspersky Ddos Protection entegre bir Ddos saldırı koruma ve zararı hafifletme hizmeti vererek Ddos saldırılarının her bir aşaması için tam koruma sağlıyor. Online trafiği analiz ederek muhtemel tehlikeler için uyarı veren ve trafiği temizleyen Kaspersky Ddos Protection, şirketlerin Ddos saldırılarından korunmaları ve hafif zararla kurtulmaları için ihtiyaç duydukları her şeyi sunuyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu