KüreselSektörel

Cisco, Jasper’la IoT pazarında genişliyor

Geçtiğimiz yıl ‘Jasper Technologies’i bünyesine katıp nesnelerin interneti pazarına el atan Cisco, Dünya Mobil Kongresi’nde bu platformu genişlettiğini ilan etti.

Cisco gibi dev bir şirket tarafından satın alınan Jasper için normalde sahip olamadığı kaynaklara erişim artık mümkün görünüyor. Cisco’nun rakamsal verilerine göre büyüyerek müşteri tabanını %157 genişletip 3500’ten 9000 bine ulaşan Jasper’ın başarısını yalnızca Cisco’ya mal etmek olmaz, çünkü şirket, dünyanın önde gelen market potansiyeline sahip bir alanda yarışıyor: Nesnelerin İnterneti.

İki başarılı şirket, son günlerde Barcelona’daki Dünya Mobil Kongresi’nde yaptığı düşük güçlü ağ protokolü ‘NB-IoT’ desteği duyurusuyla gündeme geldi. Direktör Theresa Bui’ye göre, araba ve medikal cihazlar gibi yüksek bantlı cihazlar, bu sayede çok daha az veriyle hücresel ağları paylaşıyor ve müşteriler artık bu cihazlar için daha az maliyetli seçenekler arayışında. Bu hizmetleri tek bir ağda toplamak içinse ‘Kontrol Merkezi’ platformunu Avustralyalı şirket Optus’la ortaklık kurarak genişletmeyi amaçlıyor.

Nesnelerin interneti yönetimi özellikle araç endüstrisinde çarpıcı bir büyüme gösteriyor. Arabalar giderek daha bağlantılı hale geldikçe üreticiler de bu araçların bağlantısını yöneten cihazlara ihtiyaç duyuyor. Bugün Audi, VW, Toyota ve Ford gibi 50’den fazla dev şirketin Kontrol Merkezi’ni kullanmasıyla övünen Cisco-Jasper, bu hafta işbirliği yaptığı isimlere aralarında Honda ve Bright Box’ın bulunduğu yenilerini ekledi.

Tüm bunların yanı sıra sağlık sektörüne de el atan Cisco-Jasper, Samsung ve Jupl firmalarıyla ortaklık ilan ettiğini duyurdu. Medikal cihazlardaki sabit iletişim için hızlı bağlantıyı güvence altına alan şirket, Kontrol Merkezi’ni görev ayrımıyla büyütüp ileri taşımayı planlıyor. Büyüme rakamları da ilk yıldaki gibi devam ederse önümüzde iyi bir dostluğun başlangıcı duruyor olabilir.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu