KüreselSektörel

Çin Başkabakanı: Büyük veri ve internet üretimle bütünleştirilmeli

Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin’in geleneksel sanayi kollarını geliştirmek için büyük veri ve internet ile üretimi bütünleştireceğini vurguladı.

Li Keqiang, Çin’in güneybatısındaki Guizhou eyaletinin merkezi Guiyang’da düzenlenen Çin Büyük Veri Sanayi Zirvesi ve Çin E-ticaret İnovasyon ve Kalkınma Zirvesi öncesinde işadamlarıyla görüştü.

İLGİLİ HABER >> ÇİNLİ YAZILILIMCI IBM KODLARINI SATMAKTAN TUTUKLANDI

İleri teknoloji ve paylaşım ekonomisi, yeni itici güçler

Li Keqiang, toplantıda yaptığı konuşmada, Çin ekonomisinin büyüme modelindeki dönüşümün önemli bir aşamasında, büyük veri, bulut bilişim ve paylaşım ekonomisindeki hızlı gelişimlerin ekonominin yeni itici güçleri olacağını söyledi. Başbakan Li, şöyle konuştu:

“Büyük veri ve bulut bilişim, internet çağını yeni bir seviyeye taşırken, bilgi ve verilerin insanların hayatının ve üretim faaliyetlerinin çeşitli alanlarına girmesini sağlıyor. Az önce birçok kişinin konuşmasında, eski büyüme enerjisinden yeni büyüme enerjisine dönüşüm ve imalat sektörünün seviyesinin yükselmesinden bahsedildi. İşte bu noktaların gerçekleşmesi için büyük veri ve bulut bilişim ile geleneksel sektörler düzeltilmeli.”

İLGİLİ HABER >> SİLİKON VADİSİ BARIŞ İMZALAYACAK MI?

“Büyük veri ve “internet” imalat sektörüyle bütünleşmeli”

Başbakan Li Keqiang konuşmasında, Çin’in büyük veri ve “internet”in imalat sektörüyle bütünleştirilmesini sağlayarak, geleneksel sektörlerde değişiklik yapacağını, böylelikle ekonominin orta ve yüksek hızda büyümesini koruyacağını dile getirdi.

Çin ekonomisinin büyümesine yeni dinamizm katılması için daha fazla vasıflı personel yetiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Çin Başbakanı, şunları söyledi:

“Çeşitli alanlarda vasıflı personel yetiştirilmeli. Ekonomiden anlayan uzmanlar lâzım, geleneksel donanımları ve cihazları doğrudan kullanabilen işçiler, zanaatkârlar da lazım. Günümüzde zanaatkâr ruhu geliştirilmeli. Yalnız büyük veri sektörlerinde çalışanlar ve cihazları kullanan işçiler bir araya geldiklerinde imal edilecek ürünler tüketici ihtiyaçlarını büyük boyutta karşılayabilecek.”

Başbakan Li Keqiang, ayrıca inovasyon ve girişimciliğin ilerletileceğinin, şirketler için eşit şartların oluşturulacağının altını çizdi.

“Çin, fikri mülkiyet haklarının ve ticari sırların korunmasına büyük önem veriyor. Siber güvenlik ilerletilecek, yerli ve yabancı sermayeli firmalar için eşit ticaret ortamı yaratılması için çalışılacak” ifadesini kullanan Li, sözlerine şöyle devam etti:

“Ülkenin doğu ve iç kesimleri arasında kalkınma açısından uyumsuzluk yaşanıyor, iç bölgeler dev bir büyüme potansiyeline ve birçok yatırım fırsatına sahip. Yabancı şirketler olsun, Çin’in doğu kesiminden şirketler olsun, tüm şirketlerin özellikle ülkenin orta ve batı bölgelerine yatırım yapmalarını bekliyoruz.

Toplantıya büyük veri sektörlerinden önde gelen Çinli ve yabancı iş adamları, uzmanlar ve akademisyenler ile medya mensuplarının da aralarında bulunduğu 100’den fazla kişi katıldı.

Toplantıya katılan başta Dell, OXCONN ve Tencent olmak üzere birçok şirketin temsilcileri, Çin ekonomisinin uzun vadeli gelişmesine olumlu baktıklarını, 13. Beş Yıllık Plan, Çin Malı 2025 ve “İnternet+” gibi ülkenin kalkınma politikalarına büyük destek verdiklerini belirtti. (Çin Uluslararası Radyosu – CRI)

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu