Amazon, Microsoft’un Pentagon ihalesine çomak soktu

Amazon, geçtiğimiz günlerde Microsoft’un 10 milyar dolar karşılığında kazandığı ABD Savunma Bakanlığı’nın bulut bilişim ihalesine (JEDI) resmi yollardan itiraz edeceğini açıkladı. Pentagon’un bulut altyapısını modernize edecek ve farklı birimler tarafından kullanılan 500 bulut sistemini birbiriyle bağlayacak projenin favorisi olarak gösterilen Amazon’un ihaleyi Microsoft’a kaybetmesinin ardından Amerikan mahkemelerine başvuracak.

Amazon’un bulut bilişim birimi AWS’den bir sözcünün yaptığı açıklamada, JEDI ihalesinin değerlendirme sürecinde çok net eksiklikler, hatalar ve ön yargılar bulunduğu iddia edildi. ‘Hükümetin ve seçilmiş liderlerin satın alma süreçlerini objektif bir şekilde yönetmesinin ülkemiz için kritik olduğuna inanıyoruz.’ ifadeleri yer aldı.

İlgili haber: Pentagon’un yapay zeka stratejisinin arkasında Microsoft imzası olacak

Trump’ın Bezos takıntısı etkili mi oldu?

ABD Başkanı Donald Trump’ın Amazon’un sahibi olan Jeff Bezos ile ilişkisinin iyi olmamasının ihale sürecini nasıl etkilediği Amerikan kamuoyu tarafından sorgulanacağa benziyor. Trump, birçok kez Bezos’u hedef alan açıklamalarda bulunmuştu.

Pentagon’dan konuyla ilgili bir açıklama yapılmazken, Güney Kore’de bir basın toplantısı düzenleyen Savunma Bakanı Mark Esper, iddiaları yalanladı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.