KüreselSektörel

“Yazılımımızı NSA bile çözemeyecek”

Her sene Almanya’da düzenlenen Chaos Computer Congress adlı hacker buluşmasına bu sene katılım üst seviyeye çıktı. Hamburg’daki bugün son bulan dört günlük zirveye katılım geçen seneye göre oldukça arttı. 2013 yılındaki buluşmaya 9 binden fazla kişi gelmişti. Bu yıl ise salon ve koridorların daha da dolu olduğu görüldü. Sunumlar sırasında Hamburg Kongre Merkezi’nin 3 bin kişilik ana salonunun tamamıyla dolu olduğu görüldü. Yüzlerce çalışma atölyesinde hackerlar bilgilerini paylaştı, eğitimler verildi. Chaos Computer Club (CCC) sözcüsü Falk Garbsch “Birçok kişi yaptığımızı doğru buluyor” diye konuştu.

CCC’nin Amerikan istihbaratı NSA çalışanı Edward Snowden’ın yaptığı ifşaatlar sonrasında 1000 yeni üye kazandığı belirtiliyor. Chaos Computer Club, devletin ve şirketlerin vatandaşların kişisel bilgilerini toplamasına karşı çıkıyor. Yıllık buluşmaya gösterilen ilgi de derneğin bu yöndeki siyasi taleplerinin güç kazanmasını sağlıyor.

Zirveye katılan bilgisayar kullanıcıları, kişisel verilerini korumak amacıyla şifreleme sistemleri kullanıyorlar. Güvenlik uzmanı ve aktivist Jacob Appelbaum, geliştirdikleri yazılımları Amerikan gizli servisi NSA’in bile çözemeyeceğini ifade etti. Appelbaum, elektronik postaları korumak için PGP adlı güvenlik programının ya da chat kayıtlarının şifrelenmesini sağlayan OTR eklentisinin casusların görüşme kayıtlarına ulaşmasına engel olduğunu söyledi. Appelbaum buna karşılık şifreleme protokolü SSL’in ve güvenli veri iletimi için kriptografik ağ protokolü SSH’nin NSA tarafından aşılabileceğini belirtti.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu