KüreselSektörel

ABD’li Güvenlik Şirketine Saldırı Aylarca Tespit Edilmedi

Associated Press’in haberine göre, ABD hükümetinin taşeron şirketlerinden biri olan USIS’in bilgisayar ağlarına yapılan bir siber saldırı aylarca tespit edilemedi. USIS, ABD hükümetinin güvenlik istihbaratı işlerini yapan en önemli taşeron şirket.

 

İlk defa Ağustos’ta ortaya çıkarılan siber saldırı, Anayurt Güvenliği Bakanlığı’nda çalışan 25.000 çalışanın özel bilgilerini içeriyor. Saldırının şirkete maliyetinin milyonlarca dolar olmasından korkuluyor. Saldırganların kimliğini belirlemeye ve çalınan bilgilerin maliyetini hesaplamaya ek olarak, devlet yetkilileri saldırılan neden ilk anda tespit edilemediğini de araştırmaya çalışıyor.

 

Soruşturma hakkında detaylar, federal yetkililer ve olayın ilgilileri tarafından açıklandı. Taşeron şirketin avukatları, şirketin siber saldırı uyarı sisteminin federal yetkilerce Şubat ayında kontrol edildiğini belirtti. Saldırının daha önce Çin’den düzenlenen siber saldırılara benzediği vurgulanıyor. FBI’ın siber biriminin yönetici yardımcısı Joseph Demarest, saldırının oldukça “ustaca” olduğunu belirtirken daha fazla detay vermekten kaçındı.

 

Siber saldırıya uğrayan güvenlik şirketi USIS’in, devlette memur olarak görevli bireylerin sabıka kayıtlarını incelediği ve düzenlediği biliniyor. Bu durum, şirketi siber saldırganlar için çok değerli bir bilgi hazinesi haline getiriyor.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu