Finlandiya’da mahkumlar yapay zeka algoritmaları için çalışıyor

Finlandiya hükümeti, yapay zeka teknolojisini geliştirmek için mahkumları kullanmaya başladı.

Dünyanın değişik coğrafyalarında, hükümetler yapay zeka teknolojilerini geliştirmek için birbiriyle kıyasıya bir rekabete girişmiş durumda. Makine öğrenmesi, derin öğrenme gibi yapay zekanın temel çalışma alanları için ‘veri’ kritik bir önem taşıyor. Yapay zekaların ‘eğitilmesi’ için kullanılacak verilerin bilgisayar ortamına taşınması gerekiyor.

Birçok işi, insansız yapar hale getirilmesi beklenen yapay zeka teknolojilerinin can suyu olarak değerlendirilen veri ise insanlar tarafından siber alana transfer edilmek zorunda. Bu zorunluluğu yerine getirmek için farklı ülkelerin farklı yaklaşımları bulunuyor.

10 Çalışma İstasyonu Kuruldu

Finlandiya yapay zeka algoritamlarının eğitilmesi için hapishanedeki mahkumların iş gücünü kullanmaya başladı. Helsinki ve Turku şehirleri arasındaki hapishanelerde kurulan 10 çalışma istasyonunda mahkumlar, Vainu adlı start-up için verileri sınıflandırma çalışması yapıyorlar.

Fin yetkililer, mahkumlara verilen işlerin belirlenmesinde mahkumu rehabilite etme özelliği bulunmasının yanında gelecekte iş kazanmasına sağlayacak yeterlilikler kazandırmasının da önemli olduğunu basına açıkladı. Program ile birlikte mahkumların cezası bittiğinde topluma daha kısa zaman içerisinde uyum sağlamasının yolunu açacak iş becerileri kazandırılması hedefleniyor.

Vainu küresel bir veri tabanı oluşturarak şirketler ile üstlenici firmaları ihtiyaçlarını göre buluşturmak amacıyla kurulmuş bir şirket.

Programa dahil olan mahkumlar, sosyal medya ve internetten toplanmış bilgilerin doğruluğunu kolay sorulara cevap vererek sağlıyor ve duruma göre sınıflandırıyor. Sorular arasında ‘Bu yazı şirket satın almasıyla mı ilgili?’ gibi basitçe cevaplanabilecek olanlar bulunuyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.