Operasyonel güvenlik nedeniyle deniz piyadelerinin Facebook hesabı kapatıldı

Afgan ordusuna eğitim ve danışmanlık vermek üzere ülkenin güneyindeki Helmand vilayetine gönderilen ABD Deniz Piyade Birliği’nin operasyonel güvenlik kaygıları ile sosyal medya hesaplarına müdahale ettiği öğrenildi.

Deniz Piyade Birliği bünyesindeki küçük bir danışman topluluğu, operasyonel güvenlik kaygısıyla Facebook hesaplarını kapattı. Task Force Southwest (Southwest Görev Gücü) adlı grubun ani bir şekilde Facebook sayfasını kapatması dikkat çekti. Grubun ülkedeki üçüncü devre konuşlanma kapsamında bulunduğu ve danışman olarak Afgan vatandaşlarla çalışırken çekilmiş fotoğraflar ve bilgiler paylaştığı bir Facebook sayfası bulunuyordu. Bağımsız askeri haber sitelerine göre artık paylaşım konusunda eskisi kadar şeffaf değiller. Deniz Piyade Danışmanları ile ilişkilendirilen Facebook hesabı, deniz kuvvetlerinin Helmand’a döndüğü 2017 baharından bu yana aktifti. Deniz kuvvetleri sözcüsü Yüzbaşı Peter Koerner, Marine Corps Times’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: ”Facebook sayfamızla ilgili olarak, özellikle operasyonel güvenlik kaygılarını göz önüne alarak, nasıl bilgi yaydığımızı yeniden değerlendiriyoruz. Savunma Görsel Enformasyon Dağıtım Servisi ve sosyal medya hesapları üzerinden kamuya açılabilir içerik yayınlamaya devam edeceğiz”

Southwest Görev Gücü’nün sosyal medya hesapları, istikrarsız bölgedeki Afgan güvenlik güçlerine danışmanlık faaliyetlerini sürdüren Helmand’daki Deniz Kuvvetlerinin misyonu ve gelişmeleri hakkında bilgiler ve güncelleştirmeleri yayma noktasında yardımcı oluyor.

Facebook hesabının aniden kaldırılması, kurumun yurtdışındaki savaş misyonunun şeffaflığı konusundaki şüpheleri artırdı. Görev Gücünün Twitter hesabı hala aktif olmakla birlikte eylül ayının ortasından bu yana herhangi bir paylaşımda bulunmaması ise dikkat çekici.

Ordunun, Birinci Güvenlik Kuvveti Destek Tugayı (SFAB) olarak da bilinen konvansiyonel danışmanları için açtığı Facebook hesabı hala aktif. Afganistan’a bir sonraki görev gücü 2019 baharında bölgeye gidecek olan İkinci SFAB olacak. Ancak bu birimin bir Facebook hesabı yok.

Güvenlik Kuvveti Destek Kumandanı, Army Times’a yaptığı açıklamada, yeni birimin bir Facebook hesabı açıp açmayacağının komutanların bireysel kararına bağlı olduğunu söyledi.

Haziran ayında 1. SFAB’ın bir üyesi Army Times’a ulaşarak, birimin Afganistan’daki ilk dönem konuşlandırılmasından alınan derslerle ilgili bir haberde kullanılan tercümanlardan birine ait fotoğrafın sansürlenip sansürlenemeyeceğini sormuştu. Zira tercüman, Amerikan askerleri ile çalışırken görülen fotoğraflarının Kabil’deki ailesine zarar vereceğinden endişeleniyordu.  Söz konusu fotoğraf 1. SFAB bünyesindeki taburlardan birine ait Facebook hesabından kaldırılmıştı.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.