Takım ruhu ve siber güvenliğin buluştuğu eğitim: Eflatun Akademi

Eğitmen Huriye Özdemir

Çalışmalarına yat/yelken eğitimleri ile başlayan Eflatun Akademi geçtiğimiz günlerde siber güvenlik eğitimine hızlı bir giriş yaptı. Başarısını 2017 yılında ODTÜ’de düzenlenen girişimcilik yarışmasında birinci olarak kanıtlayan ve eğitim sektörünün her alanında olmayı hedefleyen oluşum, amaçları arasına Türkiye’deki siber güvenlik uzmanı açığını kapatmayı da koydu.

Siber Bülten’e konuşan eğiticilerden Huriye Özdemir, Eflatun Akademi olarak yat/yelken, bireysel antrenörlük ve paten eğitimlerinin yanında bilişim dünyasını da akademi bünyesine dahil etmek istediklerini belirterek, “Bu spor dallarında kazandığımız takım ruhunun, siber güvenlik alanında da vazgeçilmez bir faktör olduğunu düşünerek bu ruhu eğitimlerimize de yansıtmayı hedefleyerek yola çıktık.” şeklinde konuştu.

Ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik siber güvenlik eğitimi

Siber güvenlik alanında yetişmiş insan ihtiyacının ülkemizde hızla artması ile beraber, bu konudaki farkındalık da bir o kadar ivme kazanmış durumda. Özellikle üniversitelerde açılan topluluklar, çeşitli yarışmalar, konferanslar sıklıkla düzenlenmeye devam ediyor. Özdemir tüm bu faaliyetlerin Türkiye’de siber güvenliğin gelişimi için önemli olduğunu kaydederken bir eksiğe dikkat çekmeyi de ihmal etmiyor: “Bunca faydalı etkinliğin ve gösterilen ilginin yanında yeterli olarak görmediğimiz bir konu da gözümüze çarpıyor. Siber güvenlik dünyasındaki bu eksikliğin, ortaokul veya lise öğrencisi olup bu dünyaya adım atmaya çalışan, yetenekli, ilgili, fakat kendisine bir yol çizemeyen ve rehberlik bekleyen genç arkadaşlarımız olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda halihazırda yapılan ya da yapılması planlanan bazı eğitimler olsa da bu eğitimler üniversite ve kurumlarda yapılan çalışmalara nazaran ne yazık ki oldukça yetersiz kalıyor.”

Diğer bir deyişle Eflatun Akademi’de sadece teorik bilgi ve bunun pratiğe uygulanışı değil aynı zamanda moda tabirle ‘kariyer koçluğu’ konusunda da destek verilecek. “Vizyonumuz, temeli sağlam inşa edilen, gelecekte ne yapması ve nasıl ilerlemesi gerektiğini bilen arkadaşlar yetiştirmek. Bu alanda devamlı gelişmeye, geliştirmeye ve öğrenmeye açık bir zihin ile birlikte sabırlı, fedakâr, azimli ve kararlı olmak gerekiyor. Bunun bilincinde olan gençlerin sektöre kazandırılmasının ülkemizin geleceği adına önemli bir ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.”

Kadro Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden

Eflatun Akademi’nin siber güvenlik eğitimleri üç paketten oluşuyor. Her pakette temel prensipler eğitimlerin interaktif olması ve bilgiyi kalıcı hale getirmek. İlk iki pakette savunma üzerine yoğunlaşılırken, ileri seviye pakette katılımcılar saldırı yeteneklerini sanal sistemler üzerinden laboratuvar ortamında geliştirmeye çalışacaklar.

Eflatun Akademi ekibinde Boğaziçi, Galatasaray, ODTÜ, Gazi ve Gebze Teknik Üniversiteleri’nden, sektörün farklı şirketlerinde de halihazırda çalışan ve öğrencilik hayatına devam eden eğiticiler bulunuyor.

Ortaokul ve lise öğrencisi olmayıp eğitime başvuru yapmak isteyenleri iste kontenjan sınırını aşmadığı sürece geri çevirmek istemediklerini belirten Huriye Özdemir “Bu alanda devamlı gelişmeyi ve geliştirmeyi düşünen herkesi büyük bir heyecanla bekliyoruz.” diye sözlerini bitiriyor.

Eflatun Akademi’nin Temmuz ayında gerçekleşecek ikinci siber güvenlik eğitimin detayları ve kayıt için: https://eflatunakademi.com/siber-guvenlik/

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.