Avrupa Parlamentosundan kritik şarj aleti kararı

Avrupa Birliğinin karar alma mekanizmasında ‘tavsiye merci’ olarak bulunan Avrupa Parlamentosu (AP), akıllı telefon gibi mobil cihazlara ortak bir şarj girişi belirlenmesi çağrısında bulundu.

Apple, Samsung ve Huawei gibi akıllı telefon üreticilerinin şarj girişleri birbirinden farklılık gösteriyor. Böylece firmalar sattıkları akıllı telefon ile birlikte verdikleri şarj aletine herhangi bir şey olması durumunda müşterileri kendilerine bağımlı kılıyor.

Brüksel’de toplanan AP Genel Kurulu, perşembe günü, elektronik cihazlara tek tip şarj girişi belirlenmesine yönelik karar tasarısını 582 kabul, 40 ret oyuyla kabul etti.

Şarj kablosu deyip geçmeyin, bilgisayarınız hackerların eline geçmiş olabilir

AMAÇ ELEKTRONİK ATIKLARI AZALTMAK

Tek tip şarj girişleri için standartların acilen belirlenmesi gerektiğine dikkat çekilen kararda, Avrupa Birliği Komisyonu’nun temmuz ayına kadar ilgili düzenlemeleri hazırlaması talep edildi.

Kararda, tüm mobil cihazlara ortak şarj girişinin zorunlu hale getirilmesi gerektiği, bunun elektronik atıkları da azaltacağı ifade edildi. Böyle bir düzenlemenin siber güvenlik açısından da etkileri olacağı tahmin ediliyor.

AP’nin aldığı kararların bir bağlayıcılığı bulunmazken Avrupa Birliği Komisyonu’na tavsiye niteliği taşıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.