Android 11 ile gelen veri güvenliği özellikleri neler? Uygulamaların konum ve kameraya ulaşması artık daha zor

Google’ın mobil işletim sistemi Android’deki güncellemelerin çoğu sahne arkasında kalmakta ancak bu güncellemelerin güvenlik açısından önemi tahmin ettiğimizden daha çok. Nitekim bu özellikler kullanıcıların uygulama izinlerini kontrol etmesine ve verilerini güvende tutmasına yardımcı olabiliyor.

Güncellemeyi alan ilk telefonlara sahip gruptansanız halihazırda Android 11 telefonunuzda çalışıyordur, değilseniz önümüzdeki haftalarda söz konusu güncellemeyi siz de alacaksınız. Güncelleme her zaman olduğu gibi yine gizlilik ve güvenliğe dair birçok yeni özellik getirmekte. Wired.com, Android 11 ile gelen ve bu kez telefonunuzu veri hırsızlarından korumak adına her zamankinden daha fazla seçenek sunan yeni özellikleri derledi.  

TEK SEFERLİK İZİNLER

Yeni özelliklerin başında ‘uygulamalara verilen izin’ ile ilgili kısım yer alıyor. Uygulamaların telefonunuzun kamera ve mikrofon gibi araçlarına erişim izni isteyen ‘uygulamalara izin ver’ seçeneği hepimizin malumu. Android 11 ise bunu bir adım ileriye taşıyarak ‘tek seferlik izin’ opsiyonu sunmakta. Bu özellik tam olarak güvenmediğiniz ve sıklıkla kullanmadığınız uygulamalar için çok yerinde olmakla birlikte sık kullandığınız uygulamalar için yorucu olabilir. Örneğin her fotoğraf çekmek istediğinizde Instagram’ın kameraya erişim için izin istemesi pratik olmayabilir. Bununla birlikte Android 11 ayrıca uzun süre kullanmadığınız bir uygulama için önceden verilmiş tüm izinlerin sıfırlanmasını ve yeniden talep edilmesini mümkün kılacak.  

KAPSAMLI DEPOLAMA 

Bu özellik, son kullanıcı açısından pek heyecan verici olmayabilir ancak Android 11’in perde arkası güvenliği açısından oldukça önemli. Yeni özellik sayesinde kullanıcılar, uygulamaların cihazın depolama alanında bulunan hangi dosyalara erişebileceğine izin verme imkanına kavuşacak. Wired.com yeni özelliği şu şekilde özetliyor: Uygulamalar, çeşitli nedenlerle diğer uygulamalardan veri almak isteyebilir. Örneğin bir görüntü düzenleme uygulamasının fotoğraf galerinize erişmesi gibi. Kapsamlı depolama bunu imkansız hale getirmese de geliştiricilerin bunu gerçekleştirmek için daha fazla adımı geçmesi ve Android’in kurallarına uyması gerekecek. 

Facebook’a dava açıldı: Instagram kameralar ile bizi mi gözetliyor?

ARKA PLAN KONUM ERİŞİMİ

Android 11 ile gelen bir diğer güvenlik özelliği ise konum erişimi ile ilgili. Bilindiği üzere uygulamalar arka planda konumunuzu izleyebiliyor. Yeni özellik sayesinde bir uygulama konumu izleme izni istediğinde, kullanıcıya ‘her zaman etkinleştir’ seçeneği (uygulama çalışmıyorken bile) sunulamayacak. Bunu yapmak için Android Ayarlarında uygulamanın belirli sayfasını ziyaret etmek gerekecek. Bu da bir uygulamaya arka planda konuma erişim izni verme konusunda hepimizin iki kez düşünmesine yol açacak. 

GÜVENLİ KİMLİK BİLGİLERİ

‘Telefonu kimliğe dönüştürme’ gibi tanımlayabileceğimiz bu özellik Google’ın uzun vadede hayata geçirmek istediği bir şey. Özetle bu özellik, şu anda kullanıcıları pek ilgilendirmiyor. Elektronik kimlik kartları ve ehliyet gibi belgeler güvenli bir şekilde telefonda saklanabilecek. Burada hassas nokta, kimlik bilgilerinin çevrimdışı olarak saklanacağı ve telefonun yanlış ellere geçmesi durumunda bilgilerin korunacak olması. 

BİYOMETRİ VE ŞİFRELEME

Android 11 ile biyometri alanında da yenilikler geliyor. Android 11’deki biyometri desteğinin (parmak izi ve yüz kilidi açma) daha geniş bir cihaz yelpazesine genişletildiği belirtiliyor. 

Şifrelemeye gelince, Android cihazlar zaten varsayılan ayar olarak şifrelenmiş durumda. Bu nedenle PIN kodu olmadan telefondaki veriler temelde okunamaz. Ancak Android 11’de şifreleme, bir OTA (şebeke yoluyla) güncellemesinden hemen sonra, siz tekrar giriş yapmadan önce uygulanır. 

Biyometrik veriyi işlemek için yerli şirket kuruldu: Biyoteksan

GOOGLE PLAY STORE ÜZERİNDEN DAHA FAZLA GÜNCELLEME

Android 11, temel güvenlik güncellemelerini Play Store üzerinden gerçekleştiren Project Mainline adlı mevcut bir girişim üzerine inşa edilmiş bir teknoloji. Bu, Samsung, Sony veya telefonunuzu üreten herhangi bir şirketin Android’in yeni sürümünü sunmalarını beklemenize gerek olmadığı anlamına gelmekte. 

Büyük Android güncellemeleri, her zamanki gibi, yılda bir kez yeni özellikler ve seçeneklerle gelmeye devam edecek, ancak Project Mainline, Google’ın Android’deki güvenlik tehditlerine daha hızlı tepki verebileceği ve Play Store’a erişimi olan herhangi bir telefonun en kısa sürede yamalanmasını sağlayabileceği anlamına geliyor. 

 

Zeynep Kılıç

İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme mezunu. Yazı işlerinde tecrübe sahibi. Yeminli tercüman olarak çalışıyor.2017'den bu yana Siber Bülten'de editör olarak çalışıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zeynep Kılıç

İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme mezunu. Yazı işlerinde tecrübe sahibi. Yeminli tercüman olarak çalışıyor.2017'den bu yana Siber Bülten'de editör olarak çalışıyor.